Biele ošatenie v medicíne – hlbší význam alebo jednoduché odlíšenie?

Ak sa povie „typické lekárske oblečenie“, väčšine z nás sa vybaví biely plášť a biela košeľa, príp. aj čierny plášť s maskou a „vtáčím“ zobákom, ktorý sa nám vďaka filmom spája s obdobím moru. Keďže v tejto dobe čiernej smrti lekári nevedeli, ako sa mor šíri, predpokladali, že to bude vzduchom a tak si do zobáka dávali levanduľu, aby jej silná aróma prebila silu moru a ochránila a ich tak pred nakazením. 

No prečo je dnes medicínsky personál v bielom? Biele šatstvo bolo pre lekárov vybrané ako symbol čistoty, pokoja, dobroty a najmä ako vizuálna pripomienka záväzku pomáhať. Spočiatku lekári nosili len biele plášte, ktoré pomáhali pacientom aj personálu rozlíšiť lekárov a taktiež na bielej farbe bolo viditeľnejšie zašpinenie, personál sa tak mohol rýchlejšie a ľahšie prezliecť. Ich nosenie bolo ale problematické v trópoch a celkovo v oblastiach, kde je teplota vysoká (35 stupňov a vyššie). Definitívne sa od ich povinného nosenia upustilo, keď sa zistilo, že plášte si lekári perú nedostatočne často a tak narastá riziko prenosu vírusov a baktérií. Z týchto dôvodov sa následne prešlo na povinnú, resp. odporúčanú kombináciu bielej košele a bielych nohavíc, pretože takýto úbor už medicínski pracovníci prali častejšie a taktiež v prípade zašpinenia stačilo vymeniť len časť oblečenia. 

Dnes ale používame rôzne farby, nielen bielu, na oddeleniach ako áro (anesteziologicko-resuscitačné oddelenie) alebo chirurgia. Najčastejšie na daných oddeleniach vidíme zelené alebo modré oblečenie. Dôvodom je, že na týchto oddeleniach majú pracovníci často akútne, krvácajúce stavy. Medzi základné farby vnímané okom patrí červená, modrá a zelená. Je dokázané, že ak máme v zornom poli zelenú a modrú, červenú si všimneme rýchlejšie ako inú farbu. To platí aj v iných kombináciách týchto farieb. Keďže na spomínaných oddeleniach sú často pacienti krvácajúci, ak lekár vidí kolegov v modrom a zelenom, krv si všimne o čosi skôr, nakoľko jeho zorné pole vníma už 2/3 základných farieb.

 

JOSHI, G. 2016. The White Coat and Medical Profession. In JKIMSU, Vol. 5 (2), p.151-154.