Grécka mytológia v psychiatrickej terminológii, 1. časť

Okrem nášho záujmu týkajúceho sa virtuálnej reality a práce s ňou, o ktorej Vás budeme pravidelne informovať, dovolíme si sem-tam postnúť aj niečo na zaujímavé čítanie. V prvej časti série článkov sa pozrieme na medicínsku terminológiu v psychiatrii a jej pôvod. 

Grécka mytológia, okrem toho, že je fascinujúca a veľmi dobre sa číta, prepožičiava množstvo svojich prvkov modernej odbornej reči. My sa zameriame na oblasť psychiatrie, pretože prebrať každý jeden termín, symptóm či syndróm, celej medicíny by postačil na napísanie knihy, nie krátkeho článku. Prinášame Vám zopár viac aj menej známych pojmov, ktoré sme vyhodnotili ako zaujímavé a stručne ich opísali. 

Základný pojem, ktorým by sme začali a mohli by ho poznať aj laici zaujímajúci sa o psychológiu, je Psyché. Psyché znamená „duša“ v gréčtine. No v mytológii to bolo spočiatku smrteľné dievča, do ktorej sa zamiloval Eros (grécky boh lásky a sexu – ktorého meno bolo použité v pojme erotománia – chorobnom vystupňovaní sexuálneho pudu). Matka Erosa, Afrodita, grécka bohyňa krásy, zakázala synovi vidieť smrteľníkov. Eros sa vzoprel rozkazu matky a začal Psyché stretávať potme. Ona sa nesmela ozvať, opýtať sa na jeho meno alebo uvidieť jeho tvár. Psyché bola konkurentkou v kráse Afrodite. Keď sa Psyché pokúsila pozrieť sa na Erosovu tvár a osvetlila ju lampou, Eros zmizol. Psyché následne dlho hľadala Erosa a už keď to vyzeralo beznádejne, nakoniec ho našla, zjednotili sa a Psyché sa stala nesmrteľnou.  

Ďalším synom Afrodity bol Phobos (strach v gréčtine). Phobosov otec Áres, boh vojny, povolával syna do bojov, pretože bol stelesnením strachu (fóbia – nadmerný a neprimeraný strach z konkrétnych objektov alebo situácií).  

Boh rieky Cephissus a nymfa Liriope počali syna, lovca, ktorý miloval všetko krásne. Pomenovali ho Narcis. Narcis bol extrémne pyšný na svoju krásu a ľahostajný voči emóciám druhých, a tak bol prekliaty. Jeho trestom mala byť schopnosť cítiť, čo je to láska, no nedostať spätne žiadnu. Narcis uvidel svoj odraz vo vode a zamiloval sa sám do seba. Stále, keď sa pokúsil svoj odraz objať alebo pobozkať, odraz zmizol, pretože sa voda rozvlnila, a opäť objavil, keď sa upokojila. Nakoniec sa zúfalý Narcis utopil a premenil sa na kvet, ktorý stále nesie jeho meno – Narcis (narcizmus – v staršej klasifikácii chorôb (DSM-IV) sa jedná o poruchu osobnosti, pre ktorú je príznačná patologická samoľúbosť a nadmerný záujem o svoju osobu). 

Nymfa s menom Echo (grécky – zvuk) bola veľmi atraktívna a stále sa snažila mať posledné slovo. Bola veľmi vypočítavá, no podviedla bohov a tak bola prekliata. Bohovia jej ponechali možnosť hovoriť, ale mala šancu opakovať iba posledné slová inej osoby. Jej zaľúbenie do Narcisa a neschopnosť vyjadriť jej pocity k nemu boli ale snáď dostatočným trestom. Echo nám poskytla základ pre termíny echolália – nevyžiadané opakovanie slov iného a echopraxia – mimovoľné opakovanie alebo napodobňovanie činnosti inej osoby.

 

ATHANASIADIS, L. 1997. Greek mythology and medical and psychiatric terminology. In Psychiatric Bulletin, Vol. 21, p. 781-782

KUCHARZ, J. E. 2017. Medical eponyms of mythological origin. In Acta Neophilologica, Vol. 19 (2), p. 29-42.